Často studentům doporučuji, ať dělají v angličtině to, co je baví. Pro někoho to znamená třeba vaření podle anglických receptů. Pojďme se dnes podívat na to, jak se řeknou různá koření a bylinky v angličtině.
V angličtině přeložíme slovo koření jako spice (jednotné číslo), nebo spices (množné číslo). Jedná se tedy o podstatné jméno počitatelné, což se často plete, vzhledem k hromadnému tvaru slova v češtině. Se slovem spice se sice můžeme setkat i v nepočitatelné podobě, jde o přenesený význam „vzrušení, zajímavost“ – např. ve větě Travel adds spice to your life.
Jak se tedy řeknou jednotlivé druhy koření?
Na následujícím obrázku vidíte výčet běžného koření, které se u nás používá.
Na co si dát pozor?
- Paprika ve smyslu koření, se opravdu anglicky řekne paprika (narozdíl od papriky jako zeleniny, která se řekne a pepper).
- Pokud mluvíme o pálivé mleté paprice, nebo chilli, použijeme chilli powder. Použít lze ale i cayenne pepper, což se do češtiny nesprávně překládá jako kajenský pepř – jde ale pořád a namleté chilli. Klasickou (nenamletou) chilli papričku, tedy ještě vcelku, přeložíme jako (red hot) chilli pepper.:)
- pozn.: chilli se dvěma „l“ je britská varianta, americká je pouze s jedním.
- U zelených bylinek thyme /’taɪm/, neboli tymián, nebo basil, je potřeba soustředit se na správnou výslovnost. Basil se vyslovuje jinak v britské angličtině -/’bæzl/ a jinak v americké /’beɪzl/. Stejně tak můžeme srovnat oregano, to je v britské /ˌɒrɪ’gɑ:nəʊ/ a v americké /ə’regənoʊ/ – liší se tedy i umístěním přízvuku.
- Na obrázku vidíme listy koriandru – coriander leaves, používají se ale i semena – coriander seeds.
- Na obrázku je kmín římský, tedy cumin. Ten náš, „klasický“ se anglicky řekne caraway.
- V úvodu jsem zmínila, že je koření počitatelné. Dávalo by tedy smysl, že to bude stejně i u allspice (nové koření). Opak je ale pravdou, allspice je nepočitatelné.
A další koření?
Co jsme ještě nezmínili? Například některé další bylinky (ty jsou v angličtině mimochodem herbs):
- pažitka = chives (v češtině sice zní toto slovo jako jednotné, ale v angličtině používáme pouze tento množný tvar)
- petrželka – parsley (rozlišujeme hladkolistou – flat-leaf parsley a kudrnku – curly-leaf parsley)
- majoránka = marjoram
A také
- kardamom = cardamom
- skořice = cinnamon
- zázvor = ginger
- hřebíček = clove (a když už je řeč o vaření, stejně se řekne i slovo stroužek, např. česneku)
Kromě těchto slovíček by pro nás také mohlo být důležité např. přídavné jméno ground – mletý, dried – sušený, nebo crushed – rozdrcený, např. crushed garlic clove – drcený stroužek česneku.
Salt and pepper?
Jistě jste si všimli, že na obrázku chybí sůl a pepř. Sůl se anglicky řekne salt. Z těch nejzákladnějších můžeme znát sůl stolní – table salt, sůl mořskou – sea salt, nebo sůl himalájskou – Himalayan salt/pink salt. Pepř přeložíme jako pepper – pozor ale, že v tomto případě se jedná o slovo nepočitatelné, narozdíl od papriky (myslíme zeleninu) – a pepper, která se spočítat dá. Mletý pepř by pak byl ground pepper, celý pepř peppercorn/s – ten už se ale počítat dá.:)
A jak je to v receptech s množstvím?
Kromě koření je samozřejmě dobré oriantovat se i v tom, kolik čeho přidat. Nejčastěji se v receptech setkáme se špetkou – a pinch, jako např. a pinch of salt. Často uvidíme také zkratky
- tbsp. – tablespoon – polévková lžíce
- tsp. – teaspoon (malá lžíčka).
Občas se plete…
Mimochodem, protože je řeč o receptech – anglicky se recept řekne recipe a vyslovujeme ho na tři slabiky. Často se plete se slovem receipt, což je ale účtenka. Tady ještě připomínám i slovo kuchařka (jakožto kniha) – cookbook, příp. v britské angličtině cookery book – nikoliv cooking book.:) Stejně důležité je upozornit i na častou chybu cook (kuchař, kuchařka – osoba) X cooker (sporák, vařič).
Tak hurá na procvičování!
Všechna slovíčka z dnešního článku naleznete vypsaná níže, a také jako set na Quizletu i s výslovností. Tak nezapomeňte procvičovat. 🙂 Nejlépe pak v praxi, až budete něco dobrého vařit. 🙂 Pokud nevíte, kde recepty hledat, doporučuji třeba stránku BBC Good Food nebo pokud preferujete videa, zkuste tenhle YouTube kanál. A aby vám šlo rozhodování snáz, přidávám svůj oblíbený recept na indický dhal. <3