Tipy na čtení v angličtině
Dneska je mezinárodní den milovníků knih! Já pořád říkám, že je každý den co slavit! 😀
Já osobně se za milovníka knih rozhodně považuju. Proto tu mám tři tipy na knížky v angličtině, které jsem přečetla v poslední době a můžu je (nejen pro studium angličtiny) doporučit.
3 knížky v angličtině, které stojí za to přečíst
We Should all be feminists – Chimamanda G. Adichie
Krátká esej a zároveň tak trochu autorčina osobní zpověď o tom, co dneska znamená feminismus. Pokud neznáte Chimamandu, mladou představitelku nigerijské literatury, určitě doporučuju začít s touhle útlou knížkou. A kdybyste fakt vůbec nebyli na čtení, na YouTubu najdete i audio verzi ve formě TedTalku.

The Happiest Man on Earth – Eddie Jaku
Opět osobní příběh, tentokrát ale mnohem staršího muže. Eddie Jaku byl obyčejný člověk, Žid, kterého semlela nacistická nenávist a protáhla ho všemi hrůzami nacistického konečného řešení. Po válce odešel do Austrálie a po celý svůj život vyprávěl o tom, co prožil. Zkrátka, dojemný příběh s ne úplně složitou angličtinou. 🙂

The One – John Marrs
Tohle je trochu z jiného soudku. Žánrově jde o lehčí sci-fi thriller, ale velmi napínavý a čtivý. Pokud máte rádi dystopii a všechny nehezky končící scénáře, je tohle to pravé. Dostanete se totiž do světa, ve kterém technologie rozboru DNA umí určit, pro koho jste byli geneticky stvořeni. Což zní zprvu celkem fajn, ale jak už to u těchhle příběhů bývá, it can go wrong…

Pár dalších tipů na čtení v angličtině
- Pokud si nevěříte na čtení „běžných knih“, doporučuju nakladatelství Penguin Readers. Mají knihy ve zjednodušené angličtině odstupňované dle úrovní – vybere si tam fakt každý. A nejde jen o pohádky, nebo krátké příběhy, přečíst si můžete klidně klasiku. Podobně funguje i Cambridge English Readers.
- Pro úplné začátečníky existují stránky jako například StoryBerries, kde najdete plno pohádek v krásné elementary English.
- Ne, fakt se nemusíte čtením anglických knížek nutně učit. Klidně si čtěte jen pro zábavu. Je to vlastně stejně důležité, jako čtení „pro učení“. Ideální je tyhle dva způsoby odlišovat a kombinovat. Určete si tedy čas, kdy se do toho opravdu ponoříte, a třeba na jedné stránce si vyznačíte všechna nová slovíčka, zapíšete si je, napíšete příklady, atd. – a pak čas, kdy si prostě „jen“ budete číst. Tím se zbytečně nedemotivujete a knížku pravděpodobněji dočtete do konce. 🙂
- Pokud se rozhodnete pro druhý způsob a chcete to pojmout spíše jako učení, je fajn si ke čtení pustit i audio verzi. Je známým faktem, že nejlépe se jazyk učíme, pokud ho můžeme vnímat co největším množstvím smyslů.
- A nakonec, jak že si vybrat „tu správnou“ knihu? Měla by být trochu těžší, než je vaše úroveň, ale ne příliš těžká. Jinými slovy, rozhodně není potřeba rozumět všemu, ale měli byste minimálně mít nějaké povědomí o tom, co čtete. Pokud po prvních třech stránkách v knížce stále nevíte, o co jde, je lepší knihu odložit a najít nějakou snazší. V neposlední řadě, vybírejte dle zájmů a toho, co vás baví. I to samozřejmě přispěje k tomu knížku zdárně dočíst. 🙂
Tak směle do toho!
What book are you currently reading? Or what was the last book you read? 🙂