Thanksgiving Day
Den díkůvzdání neboli Thanksgiving Day, se slaví každoročně čtvrtý čtvrtek v listopadu. Pojďme si připomenout, proč se tento svátek vlastně slaví a jaký je jeho původ.
Jak to celé začalo?
.Za první americký Den díkůvzdání je obecně považována třídenní slavnost dožínek, která se konala v roce 1621 v kolonii Plymouth, kam přijeli první Evropané, tzv. „Poutníci“ (Pilgrims) na lodi Mayflower. Poutníci připluli už o rok rok dříve (1620), nepřivezli s sebou ale dostatek potravin a čekala je těžká zima. Polovina kolonie tak během zimy 1620–1621 zemřela. Na jaře pak, podle dochovaných anglických zdrojů, místní indiáni kmene Wampanoag osadníky naučili pěstovat obilí a další plodiny a pomohli jim osvojit si lov a rybolov. Nastala pak slavnost dožínek (harvest), kdy Poutníci děkovali za bohatou sklizeň – dnes ho označují jako první díkůvzdání.
Oficiálně ale začal být tento den svátkem až v roce 1863, kdy byl americkým prezidentem Abraham Lincoln.
Není to jenom "to hezký"
Jak vidno, očima evropanů probíhal začátek tohoto svátku celkem vlídně. Původní obyvatelé se na to ale dívají trochu jinak. Z jejich pohledu nešlo o mírumilovné soužití s kolonisty, ale o utlačování a ohrožování jejich kmenů. Označují tak tento den jako tzv. Mourning Day (Den smutku), nebo jinak nazývaný Unthanksgiving Day. Po zhruba padesátiletém nepokojném soužití domorodců a kolonistů vypukla tříletá válka, která si na obou stranách vyžádala stovky mrtvých. Konflikt ustal v roce 1678. Zvítězili kolonisté, kteří mnoho indiánů popravili nebo prodali do otroctví.
Ačkoliv je nám historie vykládána často dost zkresleně, dnes už si spousta američanů přiznává, že to možná celé nebylo tak růžové. Jedním z příkladů sílícího povědomí o indiánských kmenech je i americký prezident Joe Biden. Vyhlásil totiž jako první z prezidentů federálním národním svátkem Den domorodého lidu, který připadá na 12. říjen, tedy na Den Kryštofa Kolumba a výročí objevení Ameriky z roku 1492.
A dnes?
Od původního významu svátku toho příliš nezbylo. Dnes je spojený hlavně s jídlem a časem stráveným s rodinou. Součástí hostiny je typicky krocan (turkey) s nádivkou (stuffing) a brusinkovou omáčkou (cranberry sauce). Jako dezert se pak připravuje dýňový koláč (pumpkin pie).
Dalšími běžnými aktivitami je sledování televize – Američani se společně podívají na fotbal či na slavnostní průvody (Thanskgivign parades) v ulicích New Yorku. Kromě posezení v rodinném kruhu jsou časté také charitativní akce, kdy dobrovolníci rozdávají jídlo bezdomovcům.
Shopping spree aneb nákupní horečka
Bezprostředně po Thanksgiving následuje Black Friday, který (ovšem jako marketingové klišé, nikoli jeden den v roce) známe i z našich končin. Jedná se o den plný obrovských slev, kdy ceny padají až o 70%. Pochopitelně tak mají právě v tento pátek obchody nejvyšší tržby za celý rok. Není oficiálním svátkem, většina Američanů si ale bere volno. Rodiny tak zůstávají pohromadě až do neděle.
Turkeys all around me
Jak už bylo řečeno, nejoblíbenějším jídlem v tento den je krocan. Ty běžně váží až 12 kg a v Americe se jich ročně sní kolem 50 milionů. Není divu, až 90% rodin si na den díkůvzdání dopřává právě toto zvíře.
Symbolickým gestem je každoročně tzv. omilostnění krocana (pardoning a turkey). Od roku 1989 a (prvního období prezidentování George Bushe) se každý rok uděluje jednomu krocanovi prezidentská milost, kvůli obrovskému počtu spotřebovaných krocanů.
Jde čistě o americký svátek?
Thanksgiving se oslavuje i v Kanadě, i když už druhý týden v říjnu. Svátkem pro oslavu je pondělí a rodina se běžně schází neděli předtím. Svátek se od toho amerického trochu liší i původem a samotným průběhem. Kanaďané to zkrátka tolik „nehrotí“.
Nezapomeňte si vypsat nová slovíčka ze článku. 🙂 A pokud si o svátku chcete přečíst i v angličtině, mrkněte třeba na tento instagramový příspěvek.
Zdroje:
- https://www.almanac.com/content/ways-canadian-thanksgiving-differs-american-thanksgiving
- https://www.history.com/topics/thanksgiving/history-of-thanksgiving