4 anglické podcasty pro začátečníky a mírně pokročilé
Často od studentů slýchávám, že na angličtinu mimo hodiny nemají čas. To je jasný. Ale kdo chce, ten si čas najde. No ne, naprosto chápu, že skloubit práci, studium jazyka a spoustu dalších věcí, není vždycky jednoduché. A proto vždycky doporučuju učit se během běžných věcí, kterém během dne děláme běžně. Uklízíte a chcete si k tomu jako kulisu pustit oblíbený seriál? Bezva, najděte si ho v angličtině. Máte každý den 10 minut v autobuse nebo vlaku při cestě do práce? Skvělé, můžete si pustit podcast – anglicky!:)
Jaké mají podcasty výhody?
Jak jste určitě zaznamenali, podcasty jsou v poslední době velkým hitem – tvůrců je mnoho a škála témat je tak dostatečně široká. Ideální, protože pak si může vybrat každý dle svého gusta. Jaké plusy ale přináší poslech podcastů při učení se jazyka?
1. Takhle se reálne mluví
Stejně jako v posledním článku o dokumentárních filmech, i tady musím zmínit především autentický jazyk. I kdybyste si měli podcast pustit jen jako kulisu při vaření nebo uklízení, budete poslouchat reálnou angličtinu, její tempo, rytmus, běžné fráze, atd. Jsem si jistá, že vám v hlavě alespoň něco z toho utkví.:)
2. Čas
Abyste se naučili anglicky, opravdu nemusíte hodiny sedět doma u knížky a sešitu. To by nebavilo nikoho (ehm, možná kromě mě). Daleko lepší je věnovat jazyku malý čas každý den, klidně jen 5-10 minut. A proč těch pár minut nevyplnit mluveným slovem? Téměř nic vás to nestojí a můžete si ze svého to-do listu odškrtnout denní dávku angličtiny. Boží.
3. Zábava i zajímavá témata
Kromě pravidelnosti je na učení jazyka naprosto zásadní to, aby to byla zábava. Teda alespoň já si to myslím. Proto jazyk spojujte s čímkoliv, co máte rádi. Zajímáte se o literaturu? Mrkněte na tenhle díl. Pokud máte rádi víno, pusťte si epizodu o vínech. Spojte zkrátka příjemné s užitečným.:)
4. Několik much jednou ranou
Při poslechu podcastu můžete naplnit hned několik oblastí a dovedností. Samozřejmě, procvičujete zejména poslech. Můžete se ale zaměřit i na výslovnost, nová slovíčka a fráze, i gramatiku. Záleží jen na tom, co vás zajímá a co chcete poslechem docílit.
Jak podcasty poslouchat?
Pokud si pustíte podcastový „doprovod“ na cestě do práce nebo třeba při uklízení, jedná se o tzv. pasivní poslech. Znamená to, že vnímáte, ale nemusíte rozumět úplně všemu – jde o zachycení hlavní myšlenky či třeba jen zvuku jazyka. Druhým způsobem je poslech aktivní, kdy to celé probíhá o trochu víc jako učení. Posloucháte pečlivě, vypisujete si nová slovíčka a fráze, popřípadě si epizodu nebo některé její části poslechnete vícekrát.
Je nějaký z těch způsobů lepší? Překvapivě ne. Obě formy poslechu jsou důležité a přínosné – pasivní poslech vám pomáhá vnímat jazyk, a i když nerozumíte všemu, jste jím „obklopeni“, vnímáte jeho rytmus, intonaci a další aspekty. To vám pak pomůže nejen při dalším poslechu, ale i při vlastím mluvení. Aktivní poslech je pro změnu lepší k učení se slovíček, případně gramatiky či trénování správné výslovnosti. Ideální je obě formy kombinovat.
Tipy na podcasty
Na to, abyste si poslechli anglický podcast, nemusíte mít úroveň B2. Nalezneme i podcasty pro začátečníky a mírně pokročilé, které toho dokážou během krátké doby spustu předat. Podívejme se na můj výběr tří nejzajímavějších…
1. 6 Minute English

Výhody: krátké epizody do 6 minut, široký výběr témat, nová slovíčka v každé epizodě
Podcast od BBC, kde se během 6 minut vždy rozebere nějaké zajímavé téma. Kromě toho obsahuje každá epizoda pár slovíček, které se v ní „jen tak mimoděk“ naučíte.
Zajímavé epizody jsou třeba:
Dalším, velmi podobným podcastem (také od BBC) je pak 6 minute grammar. Každý díl se zaměřuje na jedno gramatické téma. To moderátoři vysvětlí, dají nám příklady a uzavřou krátkým kvízem. Nejčastěji jsou videa o gramatických časech, podmínkách, nebo třeba členech.
2. BroňaCast

Výhody: je vhodný pro naprosté začátečníky (je převážně česky), zábavné a zajímavé náměty na epizody, Broňa je učitel angličtiny (ví tak například, všem studenti nejčastěji chybují)
Znáte nadšeného učitele z Brna Broňu? Možná jste viděli jeho skvělá videa na Youtube. Pokud vás bavila, zkuste určitě i jeho podcast. Epizody jsou sice o trochu delší (kolem 15-20 minut), zato se ale u nich určitě nebudete nudit. Broňa dává praktické tipy na běžně používanou angličtinou nebo jednoduše vysvětluje gramatiku. Navíc mluví většinou česky, takže pro začátečníky na rozjezd ideální.
3. Espresso English

Výhody: krátké epizody, praktické tipy, reálná angličtina, široký výběr témat
Espresso používám pro učení jazyků i já – existuje totiž pro různé jazyky – já jsem poslouchala španělskou a německou. Tenhle podcast je opět časově nenáročný – epizody trvají většinou od 5 do 10 minut. Vše je vysvětleno jednoduchou angličtinou. Díly se nezaměřují na jednu konkrétní věc – v některých dílech se naučíte slovíčka, v jiných gramatiku, nebo běžně používané fráze. Je jen na vás, čemu zrovna dáte přednost. Tak hurá na odpolední kafe a díl Espressa.:)
4. Easy stories in English

Výhody: poutavé příběhy, jednoduchá angličtina
Podcast Easy stories in English nabízí zajímavé a kvalitní příběhy. U každé epizody je napsáno, zda se jedná o angličtinu určenou pro začátečníky (beginners), mírně pokročilé (pre-intermediate), nebo pokročilé (intermediate). Vy si tak můžete dle úrovně vybrat a klidně poslouchat poutavý příběh převyprávěný jednoduchou angličtinou. Epizody mají různou délku, obvykle okolo 20 až 30 minut.
A na závěr?
Na závěr malý úkol: Vyberte si jeden ze zmiňovaných podcastů a pusťte si jednu epizodu, která vás svým názvem nejvíc upoutá. Nechám na vás, zda půjdete do aktivního či pasivního poslechu. Napište pak do komentářů, který podcast a epizodu jste zvolili a co jste se dozvěděli. 🙂
Fráze dne
Další články
Jak využít ChatGPT při studiu angličtiny? ChatGPT nabízí široké možnosti...
Pokračovat na článekJak se připravit na pohovor v angličtině? Inspirace od studentky...
Pokračovat na článekFascinující svět jazyků na 7 mapách Jsem sice lektorkou angličtiny, jazyky...
Pokračovat na článek5 častých chyb v business angličtině Komunikace v angličtině je...
Pokračovat na článek
I choose podcast Easy stories in English, episode „The world of Agatha Christie“. I learned information about Agatha Christie´s work.
I chose, 6 Minute English – Mars: Mysteries of the Red Planet.
The BBC podcast about ancient Romans. They had Mars as God ( God of what? You have to listen the broadcast )
I chose BBC – 6 minute En. Optimists vs. Pessimists – looks like I’m a glass-half-full kind of person 🙂
and a nice new word – to sugarcoat – to make it appear more positive than it really is
I chose podcast Espresso English – Travel, Trip, Journey.
There were explained the differences between this three words and mistakes that students make.