Jak se slaví Velikonoce v anglicky mluvících zemích?
Velikonoce jsou jedním z nejvýznamnějších svátků slavených v anglicky mluvících zemích po celém světě. Jak vypadají typické tradice a zvyky v anglicky mluvících zemích a jak se liší od těch našich?
Beránek nebo kuřátka? Určitě ne
V některých amerických rodinách se zdobí vajíčka, není to ale běžným zvykem, tak jako u nás. Typická velikonoční vajíčka jsou zde z čokolády a kupují v supermarketech. V anglicky mluvících zemích se stejně tak běžně nesetkáte s beránkem ani kuřátky a nechodí se zde koledovat s pomlázkou – upřímně, většině cizinců připadá tento zvyk dost podivný.
Hledání vajíček a další tradice
Pro děti jsou Velikonoce oblíbeným svátkem nejen kvůli volnu, ale také kvůli tradičnímu Velikonočnímu zajíci (Easter Bunny/Rabbit/Hare), který jim nosí malé košíčky s čokoládovými vejci, zajíčky a dalšími sladkostmi. Často se pořádá tzv. „Easter Egg Hunt“, tedy doslova lov, nebo hledání velikonočních vajíček. Koná se na Velikonoční pondělí. Rodiče obvykle ukryjí na různých místech zahrady vajíčka a děti je pak hledají. Kdo posbírá nejvíc vajec, získává největší odměnu.

Dalším typickým zvykem, který se slaví v mnoha anglosaských zemích, je závod „Easter Egg Roll“ nebo také „Egg Rolling Race“. Princip je jednoduchý. Každý soutěžící si vezme vajíčko a lžíci a snaží se vajíčko přenést co nejrychleji z jednoho místa na druhé, aniž by spadlo. Obvykle se závodí na krátkou vzdálenost, například na 10 metrů. Na nejrychlejší závodníky opět čeká vytoužená odměna.

V Austrálii jsou Velikonoce spojeny s letními aktivitami jako pikniky, grilováním a vodními sporty. Děti, stejně tak jako v dalších zemích, hledají vejce, která jsou schována po zahradách a parcích. V USA i Austrálii se navíc tradičně na Velikonoční neděli koná tzv. „Easter Hat Parade“. Jak název napovídá, jedná se o průvod, na který si lidé tvoří barevné (a často dost šílené) klobouky.

Velikonoční menu
Anglické Velikonoce ohlašuje masopustní úterý (Shrove Tuesday nebo Pancake Day), které běžně připadá na období mezi 2 únorem a 9. březnem. Palačinkový den se slaví před Popelační středou. Tou pak začíná čtyřicet postních dní, které trvají až do Velikonoc. Palačinkový den se proto v minulosti stal vhodnou příležitostí, jak využít potraviny, kterých se o půstu dříve lidé museli vzdát: mléko, máslo a vajíčka. Dnes se kromě pojídání různě ochucených palačinek v Londýně pořádají i palačinkové závody. Jejich účastníci musejí pohazovat palačinkou na pánvi a zároveň přitom běžet do cíle.
Tradičním jídlem podáváným na Velikonoce je pečené jehněčí nebo vepřové maso, doplněné zeleninou a bramborami. Ze sladkého jsou běžné tzv. hot cross buns (sladká bulka s rozinkami a křížem z cukrové polevy), nebo simnel cake (tradiční ovocný koláč s marcipánem na vrchu).

Co vy a velikonoční tradice? Dodržujete je, nebo vám přijdou staromódní? A překvapila vás některá z tradic v článku? 🙂