Jak využít ChatGPT při studiu angličtiny?
ChatGPT nabízí široké možnosti využití pro různé oblasti procvičování a učení jazyka, bez ohledu na to, zda navštěvujeme lekce s lektorem nebo se učíme sami. 😊 V tomto článku se podíváme na jednotlivé oblasti jazyka a konkrétní pokyny (prompty), které můžeme pro jejich procvičení zadávat. Níže uvedené pokyny jsou v češtině, ale můžete si je pro procvičení přeložit a zadávat rovnou anglicky. Chat vám poté začne automaticky anglicky odpovídat.
Pozn.: Dnes se zaměříme pouze na pokyny, které můžeme používat v bezplatné verzi.Příště se budeme zabývat těmi, které lze využít ve verzi placené.
1) Gramatika 🔍
V oblasti gramatiky můžeme chtít nejrůznější vysvětlení, od předpřítomného času, po předložky s místem a časem. Samozřejmě by to ale u pravidel a vysvětlení nemělo zůstat, důležitou součástí je i procvičení. I to vám může ChatGPT zajistit.
VYSVĚTLENÍ
Pokyn: Chovej se jako učitel angličtiny. Napiš mi, jak používat /téma gramatiky/ a dej mi 5 příkladů.
Pokyn: Napiš mi, v jakých denních situacích mohu v angličtině použít /předpřítomný čas/…/.
Pokyn: Napiš mi klíčová slova, která se pojí s /…/ časem v angličtině.
PROCVIČENÍ
Pokyn:
a) Vytvoř mi cvičení na procvičení /pasiva/…/ o /počet/ větách.
b) Zkontroluj mi toto cvičení – oprav chyby a vysvětli mi je.
2) Slovní zásoba 📝
Osobně asi největší využití, co se jazyků týká, shledávám právě v oblasti učení a procvičování nových slovíček. Jak na to?
Pokyn: Vysvětli mi rozdíl mezi slovem /…/ a /…/. Uveď 5 příkladů, abych rozdíl pochopil/a.
Pokyn: Napiš mi 15 slovíček/sloves/idiomů/frázových sloves k tématu /…/. Uveď ke každému 2 příklady v kontextu.
Můžete taky chtít, aby se Chat choval jako odborník na anglický jazyk a slovíčko vám jednoduše vysvětlil, poskytl vám několik synonym či antonym k zadanému slovu, nebo nejčastější kolokace (tedy slova, se kterými se běžně vámi hledané slovíčko vyskytuje). Učení v kolokacích a příkladových větách vřele doporučuji. Náš mozek se totiž mnohem snáze učí slova v kontextu, než izolovaně. A čistě logicky – spíš použiju slovo, u kterého vím, s jakým jiným slovem ho můžu bezpečně spojit než to, u kterého sice znám význam, ale nevím, jestli je vhodné zrovna pro můj kontext, a tak ho radši nepoužiju vůbec.
Pokyn: Vysvětli mi toto slovíčko: /…/. Uved 5 příkladových vět s tímto slovem.
Pokyn: Napiš mi synonyma a antonyma k tomuto slovu: /…/.
Pokyn: Chovej se jako odborník na anglický jazyk. Napiš mi, s jakými slovy se nejběžněji vyskytuje toto slovíčko: /…/.
Pokyn: Je běžnější fráze /…/ nebo /…/?
Pokud používáte na učení slov aplikaci Quizlet, můžete si ušetřit práci i zde. Jednoduše napište ChatuGPT jedno z následujících zadání:
Pokyn: Napiš mi k tomuto seznamu slovíček definice v angličtině/příklady slov ve větách, které mohu použít do aplikace Quizlet.
3) Praktické situace 🗺️
ChatGPT můžeme celkem hezky využít i pro nacvičení běžných rozhovorů „v terénu”. Od otázek týkajících se cesty po neznámém městě až po objednání jídla v restauraci – chat nám může poskytnout autentické simulace, které pomohou zdokonalit naši schopnost reagovat s větší jistotou (samozřejmě je jiné, když na otázky reagujeme písemně a ústně, ale procvičení rychlých reakcí je zde zaručeno).
Pokyn: Poraď, jak se anglicky zeptat na cestu, když se ztratím. Uveď konkrétní rozhovor.
Pokyn: Chovej se jako /prodavač/číšník/…/. Ptej se mě na otázky a reaguj na moje odpovědi v angličtině.
4) Psaní ✍️
Kromě nástrojů, jako je například Grammarly, můžeme k opravě našich textů využít i ChatGPT. Oproti pouhé korekci nám chat nabízí možnost návrhů na zlepšení.Tímto způsobem se můžeme zaměřit na konkrétní oblasti psaní, které nám dělají potíže a rychleji se v nich posunout vpřed.
Pokyn: Chovej se jako editor. Oprav můj e-mail/text/článek v angličtině.* Vysvětli mi chyby a navrhni, v jakých oblastech se mohu zlepšit.
*Nezapomínejte na bezpečnost a nevkládejte do chatu senzitivní informace!
V případě, že chat vyhodnotí, že nejvíc chyb děláme např. v psaní čárek, můžeme pokračovat takto:
Pokyn: Chovej se jako učitel angličtiny. Napiš mi základní pravidla používání čárek v angličtině.
Pokyn: Napiš mi konkrétní návrhy, jak procvičit psaní čárek v angličtině.
Pokyn: Napiš mi 10 souvětí v angličtině bez čárek. Potom zkontroluj, zda jsem čárky do textu doplnil/a správně.
Dále si psaní (a tvoření otázek) v angličtině můžeme procvičit poněkud vtipnějším způsobem. Z chatu se na chvíli může stát třeba historická osobnost. Tak si v jedné chvíli opakujeme angličtinu i dějepis:
Pokyn: Předstírej, že jsi /Marcus Aurelius/…/ a odpovídej na moje otázky.
5) Mluvení 🗣️
Může se zdát, že pro mluvení je využití chatu trochu problematické, vzhledem k nemožnosti kontroly chyb a zpětné vazby. Není ale nutné, aby nás neustále někdo při mluvení kontroloval. Tuto dovednost si tak směle zvládneme trénovat i mimo lekce s lektorem, zvláště, pokud už jsme v jazyce na vyšší úrovni. Zadat můžeme třeba:
Pokyn: Napiš mi konverzační otázky k tématu /…/ na úrovni /B1/B2/…
Pokyn: Zeptej se mě na /číslo/ otázek v angličtině, abych si procvičil předpřítomný čas prostý.
Tip: Pokud se přece jen cítíme spíše nejistě, můžeme se domluvit s lektorem, že si naše odpovědi nahrajeme a on nám je následně zkontroluje.
Pokročilejší v jazyce mohou pro trénink konverzace využít i službu hlasového asistenta, která je nově i v bezplatné verzi. Pozor na to, že pro začátečníky by asistent mohl být poněkud frustrující. Pokud se totiž v polovině věty ztratí nebo zaseknou, hlas reaguje okamžitě.
Opět takto můžeme trénovat běžné konverzace z reálného života:
Pokyn: Představ si, že jsme na večeři. Hraj roli mého kamaráda a odpovídej na otázky, jako bys byl/a někdo, koho dobře znám.
Dále můžeme asistenta využít k diskusi na konkrétní téma:
Pokyn: Chci anglicky diskutovat na téma technologie. What is your opinion on how technology affects our daily communication and relationships?
6) Čtení 📚
Asi vás nepřekvapí, že se dá chat celkem dobře využít i pro trénink čtení. Kromě běžně dostupných autentických článků na internetu si tak můžeme vygenerovat text, který bude připraven přímo pro naši úroveň angličtiny na téma, o které se zajímáme.
Pokyn: Chovej se jako profesionální spisovatel, který píše texty pro učení angličtiny. Napiš text o délce do 1000 slov pro studenty na úrovni B2 na téma /…/. Zadej mi otázky k textu.
Pozor na to...
V závěru je důležité si uvědomit, že ChatGPT není samospásný a neměl by být jediným zdrojem učení. Zůstaňme otevření již ověřeným způsobům, jako jsou konverzace s reálnými lidmi, čtení knih, či sledování videí. Každá metoda má své výhody a pro efektivní učení je nejlepší najít vyvážený mix, který bude odpovídat našim individuálním potřebám.
Pozor taky na to, že ChatGPT se stále může mýlit (a taky to celkem často dělá).Tak ho prosím berte s rezervou a využívejte ho v kombinaci spolu s dalšími ověřenými zdroji.
V krátkosti – zkoušejte a objevujte, co vás v učení baví. Ať je ChatGPT zábavným doplňkem, který vám pomáhá na vaší jazykové cestě. 🙂