Jak psát v angličtině bez chyb? 4 tipy

Pokud jste někdy psali anglický text, jistě mi dáte za pravdu, že to může být docela výzva. Zkontrolovat pravopis, gramatiku, a ještě to nepřehnat se zdvořillostí? Pojďme se společně podívat na několik tipů, jak na psanou angličtinu vyzrát.

Přečtěte si, co jste napsali

Pro někoho naprostá samozřejmost, pro jiné ne tak úplně. Ano, zní to jako klišé, ale je to důležitý. Když píšete v angličtině, přečtěte si svůj text alespoň dvakrát. Při prvním čtení se zaměřte na obsah a zjistěte, jestli vše, co jste chtěli napsat, je v textu opravdu obsaženo. Při druhém čtení je pak dobré zaměřit se na pravopis, gramatiku a interpunkci. Pokud je to možné, nechte text také přečíst někoho jiného, kdo vám může nabídnout další pohled, případně využijte jeden z online pomocníků. 😊

Nebojte se online nástrojů!

Pokud si chcete celou práci trochu usnadnit, existuje mnoho online nástrojů, které vám mohou s anglickým psaním pomoct. Skvělý je například nástroj pro kontrolu gramatiky a pravopisu, Grammarly. Funguje jako webová aplikace i jako rozšíření pro prohlížeč. To znamená, že vám Grammarly může automaticky kontrolovat třeba maily, které odesíláte klientům (pokud je to v souladu s firemními zásadami). 

Vyzkoušet můžete také nástroj Hemingway, pojmenovaný celkem trefně po známém spisovateli, proslulým svým jednoduchým a přímým stylem psaní. A o tom to přesně je. Navrhne nám třeba to, jak by se daly věty zkrátit a rozdělit do jednodušších.

Obecně bychom mohli říct, že na gramatiku a pravopis je lepší Grammarly, Hemnigway nám lépe pomůže se stylistikou a jasným vyjadřováním. Oba tyto nástroje jsou v základní verzi zdarma, v rozšířené verzi pak za poplatek. Ať už se rozhodnete pro free nebo placenou variantu, rozhodně vám tyhle aplikace pomůžou ušetřit spoustu času a úsilí.

Čtěte anglicky

A co ideálně číst? Cokoliv. Čtení anglických knih, povídek, časopisů, novin, blogových článků, reklam, textů písniček, zkrátka čehokoliv, co vás baví, vám může pomoct rozšířit slovní zásobu. Pokud vám dělají problémy určitá slova (např. si nejste jisti jejich použitím, nebo si je zkrátka nemůžete zapamatovat), může vám četba pomoci s jejich zapamatováním. Stejně tak může pomoci porozumět správnému použití některých gramatických konstrukcí, které vám teoreticky nejsou tolik jasné. Četba také pomáhá s rozvíjením správného stylu psaní – pokud si přečtete blogový článek a vedle toho formální mail, jistě mi dáte za pravdu, že v obou těchto angličtinách naleznete značné rozdíly. A přesně toho chceme dosáhnout i u psaní našich vlastních textů – volit vhodný jazyk a styl dle situace a příležitosti.

Používejte online slovníky a hledejte synonyma

I když budete číst opravdu hodně, používání slovníku je důležité nejen pro kontrolu pravopisu, ale také správného významu slov. Já ráda používám Cambridge Dictionary. Pokud máte pocit, že nějaké slovo neznáte dostatečně dobře, zkontrolujte zde jeho význam. Také si zde můžete ověřit, zda je slovo, které jste použili, tím nejvhodnějším pro daný kontext. Některé slovníky nabízí také synonyma, což je skvělé, pokud se chcete vyhnout opakování slov a najít lepší alternativy. Ideální na to je třeba Merriam Webster, ten totiž kromě synonym nabízí i příkladové věty a fráze, ve kterých se dané slovo vyskytuje.

PS: Možná si teď říkáte, proč v článku mezi online pomocníky nebyl zmíněn i populární ChatGPT a proč se vlastně v téhle době psát s vlastními texty, když to můžete vyřešit celkem jednoduše umělou inteligencí. Je nutné si uvědomit, že ChatGPT nás anglicky nenaučí. Použitím Grammarly si sice práci zjednodušíte, ale stále jste to vy, kdo text tvoří – opravy této aplikace tedy mohou sloužit jako zpětná vazba a v dalším textu se tak můžete podobným chybám vyvarovat. 😊

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *