Jak se připravit na pohovor v angličtině?
Inspirace od studentky
Jedna z mých studentek, Klára, mě kontaktovala na začátku léta s tím, že by si jednou chtěla věřit natolik, aby zvládla pohovor v angličtině. V době, kdy mi napsala, si aktivně práci hledala, ale najít si práci s angličtinou byla pro ni vize daleké budoucnosti, další meta. Co se ale nestalo, po pár týdnech a několika pohovorech v češtině si začala pomalu věřit… no a na konci léta už zvládla v angličtině nejen celý pohovor, ale nastupuje do práce, kde angličtina bude jejím hlavním komunikačním jazykem.
Ptáte se, jak to dokázala? To vám prozradí v následujícím rozhovoru.
Můžeš nejdřív shrnout tvůj background s angličtinou? Jak ses cítila ohledně svých dovedností v angličtině na začátku přípravy?
Měla jsem angličtinu klasicky na základce a pak 4 roky na gymplu, potom ještě pár hodin na vysoký. Byla jsem pak i na jazykovém pobytu v zahraničí. Angličtinu jsem moc nepoužívala a když už, tak psanou. Potom jsem ale začala během dovolených zjišťovat, že se nedokážu vyjádřit.
Než jsem se teda angličtině začala intenzivně věnovat, tak jsem relativně rozuměla, ale nedokázala jsem mluvit. Něž jsem Tě oslovila, věděla jsem, že to na pohovor zkrátka není a potřebovala jsem s tím pomoct.
Je něco kromě mluvení, co Ti na angličtině přijde nejtěžší?
Kromě mluvení určitě sebedůvěra a taky výslovnost. Vzpomínám si, že ve chvíli, kdy jsem si nebyla výslovností jistá, tak jsem se bála mluvit o to víc – a učitelky na gymplu tomu nepřidávaly.
Co ti nejvíc pomohlo odhodit strach a začít mluvit?
Abych se cítila jistější, tak mi obecně pomáhá být na situace připravená. Když vím, že se budu bavit o tématu víkend, najdu si slovíčka s tím spojená, naučím se je a pak jsem si jistá a nebojím se. Stejně tak to probíhalo i s přípravou na pohovor. Taky hodně pomohlo reálně chodit na ty pohovory – prostě tam jít a zkusit to. Z každého pohovoru jsem si pak něco odnesla – byla jsem připravená na další otázky a míň se bála.
Jak se vlastně stalo, že jsi se posunula od „někdy v budoucnu chci zvládnout pohovor v angličtině“ k „Jani, minulej tejden jsem měla první pohovor v angličtině“?
Během příprav na české pohovory jsem se jednoduše začala bát, že se mě někdo na něco anglicky zeptá. Začala jsem se tedy připravovat víc i na případ, že by se to stalo. A taky že jo. Nakonec, když mi u jednoho pohovoru řekli, že bude celý v angličtině, jsem s tím byla už v pohodě. V tu chvíli jsem neměla čas o tom přemýšlet a prostě jsem ze sebe chtěla vydat to nejlepší.
Jaký byl při přípravě tvůj denní režim učení angličtiny? Jak sis organizovala svůj čas? Kolik času jsi denně/týdně věnovala angličtině?
Vím, že jsi mě vedla k tomu, mít systém a společně jsme si i plán tvořily. Upřímně se mi ho ale ne vždy dařilo dodržovat. Hodně se to odvíjelo od toho, co mě zrovna čekalo – někdy jsem prostě musela být spontánní a improvizovat.
Co se týká času, občas to bylo nekonečný. Reálně se stávalo, že jsme jeden den strávila s angličtinou třeba 4 hodiny, když jsem si plnila Quizlet novými slovíčky, hledala si výslovnost atd. Druhý den pak nic. Někdy se stávalo, že jsme spolu na hodině narazily na nějaké téma, které mi nešlo, a já pak měla druhý den pohovor. Nezbývalo mi pak než se tomu věnovat, dokud jsem si v tom nebyla jistá.
Původně jsem byla trochu frustrovaná, že mi „jen“ nasazování nových slovíček do Quizletu trvá tak dlouho, ale pak jsem zjistila, že už to je pro mě ta cesta učení – že si už jen z toho dost velké procento nových slovíček pamatuju. A tak to přestalo být tak frustrující.
Na jaké konkrétní dovednosti a oblasti ses zaměřila při přípravě na pohovor?
Zaměřila jsem se na to odbourání strachu z mluvení a slovní zásobu. Gramatiku jsem moc neřešila, jen když jsme na něco narazily v hodině, ale nebyla to moje priorita.
Jaké zdroje a materiály jsi používala?
Já jsem byla asi nejvíc nadšená právě z toho Quizletu. Přidávala jsem si tam slovíčka v kontextu, většinou přímo ve větě, kterou jsem třeba na na naší hodině použila. Na texty jsem používala Grammarly, nebo překladač DeepL. Pak mi taky pomohly YouTube videa, které jsi mi posílala, s nejčastějšími otázkami na pohovorech a doporučeními, jak pohovor zvládnout (tady).
Přišlo nějaké složité období, kdy jsi to chtěla vzdát?
Bylo tam jedno období, kdy jsem o tom všem trochu váhala – než přicházely první nabídky, který mě zajímaly. Když ale první nabídky přišly, řekla jsem si „uf, je to dobrý, oni mě fakt chtěj“. Já předtím byla v jedné firmě 15 let a najednou to byl obrovský výstup z komfortní zóny, navíc v předchozí pozici jsem byla spíš na té druhé straně pohovorů. Chtěla jsem úplně mimo svůj obor, což byla velká výzva.
Co se týká angličtiny, ta frustrace přicházela na začátku ve chvíli, když jsem si uvědomila, že ta cesta přede mnou je dlouhá. Že to vůbec nebude za týden a že bude trvat probojovat se k té vysněné angličtině. Když jsem se ale smířila s tím, že to tak lehký nebude, tak už můžou přijít jen ty pozitivní překvapení ve smyslu „hele, ono se to zlepšuje“. Ze začátku jsem taky měla pocit, že jsem jako šnek, že mi všechno dlouho trvá, ale to se taky lepšilo.
Máš nějaké rady pro ostatní studenty, kteří se snaží dosáhnout podobných cílů?
Asi jen vydržet. A snažit se na to připravit – ideálně simulovat ty situace, které můžou nastat, připravit si odpovědi na otázky, koukat se na videa atd. Určitě se vyplatí najít si individuální kurz, kam můžete přinést vaše texty a s lektorem se zaměřit na konkrétní problémy a otázky, vypilovat výslovnost atd. Mně osobně taky hodně pomohlo to, že jsi v hodinách doporučovala a poskytovala dost materiálů, který jsem pak mohla využívat pro samostudium.
Pro mě jsou studenti jako Klára neuvěřitelným zdrojem inspirace a důkazem toho, že (klišé alert) když chcete, dokážete všechno.:) Klára se do toho nebála opřít a její odhodlání se vyplatilo. Často se mě studenti ještě před navázáním spolupráce ptají, za jak dlouho reálně mohou dosáhnout svého cíle. Odpovídám, že to neurčuje nikdo jiný než oni sami. I zdánlivě nesplnitelné cíle mohou být dosažitelné, pokud na nich postupně pracujete a věříte v sebe.